Kredi başvurusu yapmadan önce en çok merak ettiği konulardan biriside “maaşımın kaç katına kadar ve ne kadar kredi çekebilirim?” sorusudur.Yaptığımız detaylı incelemeler sonucunda memur,emekli ve serbest meslek icra eden vatandaşlarımıza ne kadar kredi çıkar,bunun hesaplamasını yapacağız.

Öncelikle bilinmesi gereken bir husustan bahsetmek istiyoruz.Alacağınız kredinin aylık taksitleri maaşınızın yarısından fazla olmalıdır.Bu şart ile ihtiyaç ve taşıt kredileri için geçerlidir.Konut kredilerinde ise hesaplama biraz daha farklılık göstermektedir.Konut kredisi için ne kadar kredi çekebilirim diye düşünüyorsanız,hane halkının toplam gelirine bakmalısınız.Yani konut kredisine ödeyeceğiniz aylık taksit tutarları hane halkının aylık gelirinin yarısından az olmalıdır.

 

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Çekebilirim Hesaplama

Soru: 2000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim ?

Cevap: aşağıdaki hesaplama tablolarında da görebileceğiniz gibi 2000 TL maaş ile en fazla 23.000 TL civarında ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.36 ay vade ile çekmiş olduğunuz bu kredinin aylık taksitleri 1000 Tl’yi geçmemektedir.

Soru : Ne kadar konut kredisi çekebilirim?

Cevap: Yukarıda bahsettiğimiz gibi eve giren toplam gelirin,ödenecek taksit tutarının en az iki katı olması gerekiyor.Örneğin hane halkının toplam belgelenebilir geliri 10.000 Tl ise konut kredisine ödeyebileceğiniz maksimum tutar : 5.000 TL’dir.

Not: asgari ücret(2050) ile çekebileceğiniz en yüksek kredi tutarı 20.000 TL dolaylarında olmaktadır.Ödeyeceğiniz ortalama taksit tutarı ise 850 TL oalrak görünmektedir.

Not: Memur ve emekli maaşının kaç katına kadar kredi çıkar sorunun yanıtını kesin bir dil ile vermekı zordur.Çünkü bankaların maaşın katlarına göre değil de aşağıdaki hesaplamalara göre kredi limiti belirlemektedirler.Fakat zaman zaman bankaların yaptığı kampanyalar ile maaşın katlarına kredi verilebilmektedir.

Maaşın kaç katına kredi çekebilirim?

Türkiye de hizmet veren özel bankaları,müşterilerine genellikle maaş katları esasına göre kredi vermektedir.Başvuru yapıldığı zaman tıpkı yukaridaki hesaplamalarda olduğu gibi bir hesaplama neticesinde verilmektedir.

 

 

 

Ortalama Puan : / 5. - Oylayan Kişi :

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz