Elinde yeteri kadar nakit olmayan ve kredi çekemeyen firma ve kuruluşlar işlemlerini vadeli ve hızlı sürdürebilmek için senetleri kullanmaktadır.Doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde çok değerli bir resmi evrak olan senet yanlış kullanıldığı takdirde veya kötü niyetli kişinin eline geçtiği durumlarda ciddi sorunlar yaratabilir.  Özellikle günümüzde yeni senet ile işlem yapmaya başlayan acemiler veya para karşılığı senet imzalayan kişilerin sık sık yaptığı ve ileride çok ciddi sorunlar ile karşısına geldiği bir problem olan boş senete imza atmak senet ile yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Kısa bir süre önce sizler için hazırladığımız ve senet ile işlem yapmadan önce bilmeniz gereken boş senete imza atarsam ne olur başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

Senet Nedir ?

Senet resmi bir evrak olup nakit para akışının yerine kullanılan değerli bir evraktır.Borçlu olan kişinin yani ödeme yapması gereken kişinin tek taraflı olarak imza atarak belirli bir borca girdiğini kanıtlar bir belgedir ve bu şekilde kullanılır.Senetlerde 2 tarafın imzası bulunmaz sadece ödeme yapması gereken kişinin imzası bulunur ve alıcı ismi mevcut değildir bu nedenle senetler alınıp satılabilir.

 

Senet Nasıl Doldurulur

Boş bir senedi doldururken 5 aşamalı bir süreci tamamlarsınız.

  • Ödeme Günü : Halk arasında vade yani vaad edilen  ödeme yapılacak gün olarak bilinen bugün borcun ödeneceği son gündür.Bu güne gecikme payı olarak resmi yasada 2 gün daha eklenir.Eğer ödeme gününün üzerinden geçen 2 gün içerisinde ödenmezse resmi olarak ihbar edilir ve cezai bir yaptırım yapılabilmesi için mahkeme açılabilir.Bu işleme Senet Protestosu denir. ( Senet Protestosu hakkında daha fazla bilgi almak için Senet Protestosu nedir ? başlıklı makalemizi okuyarak bilgi alabilirsiniz. )
  • Tutar : Seneti dolduran kişinin söz verdiği ödeme tutarıdır.Senet karşılığında ödenecek toplam ödeme tutarı olarak yazılır.
  • Malen ve Nakden : Doldurulan senetin karşılığında yapılacak ödeme yönteminin nakit bir ödememi yoksa senet karşılığında mali bir değeri olan bir mal karşılığında mı verileceği belirtilir.Bu alanın doldurulması şart değildir fakat doldurulursa ileride oluşabilecek problemlerde kanıt olarak desteklenebilir.
  • Düzenleme yeri ve tarihi : Senet belgesinin üzerinde herhangi biryer ve adres belirtilmediyse genellikle ödeme yapacak kişinin yani borçlu olan kişinin resmi birimlerde kayıtlı olan ikametgah adresi yazılır.Eğer bu alan doldurulmamış sa senet geçersiz sayılabilir.
  • İmza : Senetin geçerli olduğunu sayabilmek için imza alanı kesinlikle şarttır.Tek taraflı olarak borçlu olan kişinin imzası yeterlidir.Eğer borçlu kişi bir şirketse şirketi temsilen kaşe vurulması da gereklidir.

Boş bir seneti doldururken senetin geçerli olması için dikkat edilmesi gereken ve uygulanması gereken şartlar yukarıdaki gibidir.Umarım senet karşılığı alışverişlerinde dikkatli olursunuz.Sitemizde senet ile ilgili size bilgi verebilecek birçok içerik mevcut.Sağ üst taraftaki arama menüsünden senet nasıl doldurulur veya istediğiniz bir bilgiyi aratarak birçok faydalı makaleye ulaşabilirsiniz.

 

Ortalama Puan : / 5. - Oylayan Kişi :

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz